УЕФА нема да делегира судии од Италија за мечевите во ЛШ и во ЛЕ

Од:

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) излезе со вонредно соопштение во кое објави дека италијански судии нема да бидат делегирани за мечевите во Лигата на шампиони и во Лига Европа што се закажани за наредната недела.

Забраната, многу веројатно, ќе се однесува и за натпреварите што ќе следуваат по десет дена.

Ваквата одлука од европската фудбалска централа ја образложуваат со епидемијата на коронавирус кој најсилно ја нападна Италија од сите држави на стариот континент.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Судијата го означи крајот, а играчот на Интер почна да го брка фудбалерот на Баерн на теренот

Лигата на шампионите ќе му плати на Галатасарај 350 илјади евра за настап на турнирот

Клоп нема да се откаже од ЛШ заради Премиер лигата

Реванш натпревари од третото квалификациско коло за Лига на шампиони