Убедлив пораз на ТФТ на гостувањето кај Ирони Нахарија

Од:

Македонскиот претставник во БИБЛ, тимот на ТФТ, вечерва загуби на гостувањето во Израел кај Ирони Нахарија со 102:63.

dobivaj vesti na viber

По нерешените 18:18 во првата четвртина, домаќините успеаја да го скршат отпорот на тимот од Тафталиџе во вторите 10 минути кои ги добија со 29:16. Во третиот период беше 22:18, а последниот 33:11.

Ландриус Хортон реализираше 14 поени и пет скока, а Александар Костоски 13 поени и четири асистенции за ТФТ.

Следниот дуел ТФТ ова регионално натпреварување ќе го одигра на 8 ноември, на гостински терен во Пловдив против Академик, а ден подоцна, избраниците на тренерот Боро Смилковски се селат во Стара Загора, каде ги чека средбата со Берое.

Би можело да ве интересира

БИБЛ лига: ТФТ поразен на гостувањето во Приштина

А1он

БИБЛ: ТФТ со две победи се враќа од Бугарија

А1он

Втор пораз на Куманово во БИБЛ лигата

А1он

Стартна победа на ТФТ Скопје во БИБЛ лигата

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Koшаркарите на ТФТ „прегазени“ во Бугарија во натпревар од БИБЛ лигата

Жарко Настоски