БИБЛ лига: ТФТ поразен на гостувањето во Приштина

Од:

Кошаркарите на ТФТ Скопје го претрпеа четвртиот пораз во седмиот натпревар во рамки на групата Б во регионалната БИБЛ лига, откако вечерва загубија од екипата на Сигал на гостувањето во Приштина со 73:80 (31:42).

dobivaj vesti na viber

Со вечерашниот пораз ТФТ Скопје остана на второто место на табелата пред следниот предизвик на 15 декември на домашен терен против црногорски Ибар.

Најефикасен во редовите на ТФТ Скопје и воедно на натпреварот против косовскиот Сигал беше Ландриус Хортон со 19 поени, додека Страхил Николов уфрли 16 поени.

Вториот македонски претставник во БИБЛ лига, Академија ФМП, в среда во Ботевград против Балкан ќе го одигра својот четврти натпревар во рамки на групата А, а трет на гостински терен.

Би можело да ве интересира

БИБЛ: ТФТ со две победи се враќа од Бугарија

А1он

Убедлив пораз на ТФТ на гостувањето кај Ирони Нахарија

А1он

Втор пораз на Куманово во БИБЛ лигата

А1он

Стартна победа на ТФТ Скопје во БИБЛ лигата

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Академија ФМП ќе учествува во БИБЛ во сезоната 2021/22

Ана Ололовска