Србија европски шампион во баскет 3х3

Од:

Репрезентацијата на Србија го освои првото место на Европското првенство во баскет 3х3 кое се играше во романската престолнина Букурешт.

Србите синоќа во финалето ја победија Летонија со 19:18.

Трофејот на Србија и го донесоа Душан Булут, Марко Савиќ, Дејан Мајсторовиќ и Марко Ждеро.

Шампионскиот трофеј од ЕП беше единствениот на оваа репрезентација кој и недостасуваше во низата трофеи од големите натпреварувања.

Би можело да ве интересира

Евролигата ги објави кандидатите за МВП титулата: Реал има еден претставник

Предраг Петровиќ

Леброн Џејмс сака да игра на Олимпијадата во Париз – ќе го предводи дрим-тимот

Втора сезона од зимската баскет 3×3 лига

А1он

Утре втор турнир во зимската „3×3“ баскет лига

Ана Ололовска

Утре почнува зимската „3×3“ баскет лига

Ана Ололовска

Во Кисела Вода се одржа турнир во Баскет 3×3

Ана Ололовска