Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Мадрид

Од:

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Мадрид, откако денеска во осминафиналето по голема борба која траеше два часа и 55 минути го совлада Германецот Јан-Ленард Штруф со резултат од 2: 1 (6:3, 6:7 (5:7), 7:6 (7:4)).

Еден брејк беше доволен за бранителот на титулата во Мадрид да го освои првиот сет.

Во вториот сет и двајцата тенисери направија по еден брејк, па реши тај-брејкот во кој подобро се снајде Германецот и го внесе мечот во третиот решавачки сет.

Би можело да ве интересира

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер по еден рекорд

Алкараз шампион на Ролан Гарос

Алкараз: Едвај чекам да го видам Ѓоковиќ

Предраг Петровиќ

„Алкараз не сака да ризикува“

Предраг Петровиќ

Алкараз поради повреда го предаде мечот од првото коло на турнирот во Рио де Жанеиро

Горан Наумовски

Алкараз: Синер може да го победи Ѓоковиќ