Шпанија е европски шампион, ја декласираше Италија во финалето!

Од:

Фудбалската репрезентација на Шпанија ја одбрани европската титулата од пред четири година и така стана првата селекција со три едноподруго титули на големите натпреварувања, откако во 2010 година го освои и Светското првенство.

Противник во финалето и беше Италија, која беше потполно надиграна и совладана со 4:0. Во првото полувреме стрелаа Силва и Алба.

Во вториот дел „Аѕурите“ тргнаа малку поофанзивно но во 60. минута им се случи пех, се повреди Тиаго Мота, а Прандели немаше веќе измени и до крајот играа со играч помалку и тогаш веќе беше јасно кој ќе слави. Торес во финишот зголеми на 3:0 а подоцна асистираше одлично до Мата за огромна победата и радост.

 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Жедната страна на ЕУРО 2012

Ана Ололовска

Балотели заслужува неколку шлаканици

Ана Ололовска

Шпанскиот крал ги пречека европските шампиони

Ана Ололовска

Пред натпреварот со Германија, Балотели ја чул најдобрата вест во животот!

Ана Ололовска

Бакнеж за насловна страна

Ана Ололовска

ФОТО: Како се славеше победата на Шпанија

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 × one =