Шенгелија потпиша за ЦСКА

Од:

Рускиот кошаркарски великан, ЦСКА Москва на својата официјална веб-страница објави склучување на договор со грузискиот играч Торнике Шенгелија. Договорот со 28-годишниот кошаркар е дизајниран на три години.

– Среќен сум што се приклучив на актуелниот шампион во Евролигата и едвај чекам да играм покрај неверојатните кошаркари и под водство на неверојатниот тренерски кадар. Се надевам дека заедно со ЦСКА ќе оствариме голем успех во Евролигата и ВТБ Лигата, се наведува на официјалната веб-страница на клубот од Москва.

Шенгелија ги помина последните шест години како дел од Баскија. Минатата сезона во Евролигата неговите просечни показатели беа 15,9 поени, 5,6 скока и 2,9 асистенции, додека во шпанскиот шампионат – 15,9 поени, 6,1 скок и 2,8 асистенции, по натпревар.

Би можело да ве интересира

Анадолу Ефес нов европски шампион

Ана Ололовска

Барселона и Ефес за трофејот во Евролигата

Ана Ололовска

Евролига: Келн целосно подготвен да биде домаќин на Фајнл Фор

Ана Ололовска

Кошаркарите на Милано сè уште не може да го напуштат Мадрид поради снежната бура

Ана Ололовска

Фенербахче го најави враќањето на Гудуриќ

Ана Ололовска

Рочести се враќа во Црвена ѕвезда

Ана Ололовска