Русија ќе бидe суспендирана од сите спортски федрации и настани

Од:

Кровните огранизации во сите спортови да им забранат учество на сите спортисти и официјални лица кои доаѓаат од Русија и од Белорусија побара Интернационалниот олимписки комитет.

dobivaj vesti na viber

ИОК го препорача ова поради кршењето на Олимоиското примирје со почетокот на руската инвазија на Украина пред пет дена.

ИОК ја донесе оваа препорака за да го заштити иннтегритетот на глoбалните спортски натпреварувања и за безбедност на сите учесниcи се вели во соопштението од Организацијата.

Спред најавите, ФИФА меѓу првите ќе одговори на барањето на ИОК со суспензија на Русија.

Би можело да ве интересира

НАТО изрази одлучност за испраќање поголема поддршка за Украина

Украина уапси службеник во Херсон, го сомничат дека им помага на руските окупатори

Горан Наумовски

Гроси: МААЕ ќе го зголеми својот персонал во украинските нуклеарни централи

Чешки антиваксер и организатор на протести: Чешка ќе ја нападне Русија со атомски бомби

А1он

Аналитичар: Русите планираат масовни воздушни напади

А1он

Кличко: Нема да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ, во Киев ќе има новогодишни елки

А1он