Ренџерс-Наполи преместен еден ден подоцна и со забрана на гостински навивачи

Од:

УЕФА потврди дека мечот на Глазгов Ренџерс против Наполи во Лигата на шампионите, се одложува за 24 часа, и се воведува забрана за присуство на гостинските италијански навивачи по смртта на кралицата Елизабета Втора.

„Мечот помеѓу Ренџерс и Наполи, кој требаше да се игра на 13 септември, е презакажан за 14 септември поради ограничените достапни полицајци и проблемите со организацијата по деновите на жалост во Велика Британија по смртта на кралицата Елизабета Втора. Гостинските фанови нема да можат да присуствуваат на мечот, и во знак на фер-плеј, навивачите на Ренџерс нема да можат да присуствуваат на мечот во Неапол“, се вели во објавата на УЕФА.

Наполи имаа фантастичен старт на настапите во ЛШ, со 4:1 победа над Ливерпул, додека Ренџерс загубија со 4:0 од Ајакс во својот прв меч во Лигата на шампионите по една деценија.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Чеферин нема повторно да се кандидира за функцијата претседател на УЕФА

Хаос во европскиот фудбал: Клубовите пуштаат еден по еден деманти

Предраг Петровиќ

УЕФА: Израелските фудбалери ќе играат против Исланд во Будимпешта

Чеферин за пријателскиот натпревар Русија – Србија: Само Англичаните негодуваат

Чеферин: Не сум сигурен дека Реал и Барселона знаат што прават, фудбалот не се продава

УЕФА и ФИФА загубија на суд, Суперлига може да биде формирана