Рекорден седми „Фајнал фор“ за Лазаров

Од:

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров по седми пат ќе игра на завршницата од Лигата на шампионите. Неговиот тим Нант се пласира на завршниот „Фајнал фор“ турнир, откако вчеравечер го елиминира фаворитот Веспрем со вкупен резултат 62:60, по четвртфиналните пресметки.

Лазаров е рекордер според бројот на настапи на Ф4, по седми пат ќе биде дел од турнирот на најдобрите четири. Македонскиот селектор е актуелен рекордер и по број на голови во елитното натпреварување.

Четириесет и едногодишниот Лазаров во „Ланксес Арената” во Келн на Ф4 играше во дресот на Сиудад Реал, Атлетико Мадрид и Нант, како и трипати со Барселона.

Во сезоната 2014/15 македонскиот ас стана европски првак, а уште трипати играше финале за европска титула.

Завршниот турнир на Лигата на шампионите сезонава се игра на 12 и 13 јуни во Келн.

Би можело да ве интересира

Лазаров: Без бело знаме против Словенците

А1он

Лазаров: Имам јасна целосна слика

Ана Ололовска

Лазаров: Важен е пристапот на играчите, Кувајт не се споредува со ривалите на ЕП

Вујовиќ: Ова ќе биде натпревар кој и тие и ние мораме да го добиеме

Ана Ололовска

Вујовиќ: Повторно бевме блиску, а останавме без поени

Ана Ололовска

Лазаров постигна погодок вреден бод на гостувањето на Нант кај ГОГ Гудме

А1он