Разигрувањето за титулата во ракометниот шампионат ќе започне на 1 април

Од:

Разигрувањето за титулата во ракометниот шампионат на Македонија ќе започне на 1 април.

Познат е календарот според кој ќе се одиграат десетте кола во разигрувањето, односно плејофот за шампионскиот трофеј во домашното ракометно првенство.

Разигрувањето ќе започне во првиот викенд од април (1 и 2), а треба да заврши со 10.коло закажано за 3-4 јуни.

Во плејофот покрај четирите првопласирани екипи од регуларниот дел на сезоната ќе играат и македонските претставници во Лигата на шампионите и СЕХА лигата, Вардар и Металург.

Првата рунда (осминафинална) во Купот на Македонија е закажана за 4 и 5 март, додека завршницата е планирана за 19-21 мај.

По зимската пауза, и учеството на македонската репрезентација на Мундијалот во Франција, ракометното првенството продолжува на 4 и 5 март.

Би можело да ве интересира

Познат изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, С. Македонија во групата неносители

Ана Ололовска

Втора победа за македонските кадети на Медитеранските ракометни игри во Атина

Ана Ололовска

Жељко Бабиќ: Еурофарм Пелистер во полна сала подготвен за реванш против Нексе

Ана Ололовска

Никола Митревски од РК Еурофарм Пелистер најдобар битолски спортист за 2019 година

Ана Ололовска

Металург и КЛ7 најуспешни на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“

Ана Ололовска

Претстојниот викенд КЛ 7 домаќин на меѓународен ракометен турнир

Ана Ололовска