Ракометарите се подготвуваат за Турција и Грција

Од:

Македонската ракометна репрезентација денеска ги започна подготовките за последните два квалификациски натпревари на Европското првенство.

На списокот на тренерот Данило Брестовац се наоѓаат 22 ракометари, кои ќе бидат во трка за 16 места, кои ќе ја сочинуваат репрезентацијата на натпреварите со Турција и Грција.

На првиот собир на ракометарите, отсуствуваше Кире Лазаров, кој синоќа доцна го одигра последниот натпревар на француското првенство со тимот на Нант, а Филип Талески се очекува утре да се приклучи на групата, бидејќи вечерва ќе го одигра последниот натпревар во германската Бундеслига.

Следното европско првенство се одржува следната година, а домаќини ќе бидат три европски држави Шведска, Норвешка и Австрија.

Би можело да ве интересира

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Македонија вечерва ќе игра против Данска

Ана Ололовска

Македонските ракометари изгубија од Словенија

А1он

Лазаров ги изостави Митев и Трајковски за дуелот со Словенија

Ана Ололовска

Врањеш: Македонците се силен противник, очекувам тежок натпревар

Ана Ололовска

Седмо Европско првенство и 14. учество на големите натпреварувања за македонската ракометна репрезентација

Ана Ололовска