Радичевска освои злато во Лашко

Македонската карате репрезентативка Сара радичевска го освои златниот медал на Светскиот куп што се одржа во Лашко.

Таа со четири последователни победи влезе во финалето во категоријата -50 кг. каде беше поуспешна од Србинката Јелена Миливојевич со 2-0.

Сребрени медали на овој куп освоија и македонските каратистки од клубот Макпетрол кои настапија во дисциплината борби екипно. Во првото коло тие се сретнаа со Украина и загубија минимално со само еден поен разлика 0-1, и по влегувањето на Украинките во финалето, нашите девојки добија шанса преку репасажните борби да стигнат до бронзениот медал. Во тој пат најнапред убедливо беше совладана екипата на Англија со 2-0, потоа домаќинките од Словенија со 1-0, а во борбата за медал Македонија беше поуспешна од репрезентацијата на Косово со 2-0.

Дебарската каратистка Сара Дука освои бронза на Балканскиот шампионат во Словенија