karate

Спорт

Доминација на каратистите од Макпетрол – на државното карате првенство за сениори/ки со 13 освоени медали

А1он
Викендов, во Скопје, во салата Борис Трајковски, се одржа државното првенство во карате за сениори/ки, во поединечна и екипна конкуренција, во дисциплините борби и кати.
Спорт

Три златни и три бронзени медали за каратистите на Макпетрол на интернационалниот турнир во Тузла

А1он
Карате клубот Макпетрол – Скопје викендов зема учество на интернационалниот карате турнир кој се одржа во Босна и Херцеговина, Тузла – опен. На турнирот земаа
Спорт

Саздова и Стојанов најуспешни на Државниот шампионат во традиционално карате

А1он
Мила Саздова од Работнички и Спасе Стојанов од Шихан-Струмица се победници во категоријата сениори/јуниори на 53. Државен шампионат во традиционално карате во кати одржан вчера
Спорт

Почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе 9 дан

А1он
На 74 години вчера почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација каде
Спорт

Каратистот Емил Павлов е шести пат спортист на годината на Штип

А1он
Каратистот Емил Павлов шести пат е спортист на годината во Општина Штип. Манифестацијата „Спортист на годината“ се одржа согласно здравствените протоколи, а признанија им беа
Спорт

Честитки од Томас Бах за големиот јубилеј – 50 години од создавањето на Светската карате федерација

А1он
Светската карате федерација (WKF) ја објави честитката на претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бах упатена до сите кои го слават големиот јубилеј, 50-годишнината од
Спорт

Почина Атанас Филиповски, истакнат спортски работник

А1он
Почина Атанас Филиповски, истакнат спортски работник и пријател на каратето, кој со години извршуваше значајни функции во Карате федерацијата на Македонија. Филиповски е роден во