Продолжува ракометниот шампионат на Македонија

Од:

По речиси три месеци пауза, а првенствено поради настапот на ракометната репрезентација на Македонија на Светското првенство во Франција, денеска продолжуваат натпреварите во домашното првенство.

Двата натпревара од 15.коло во Првата лига на програмата се денеска.

Од 18 часот ќе се игра дербито на колото, односно дуелот на двете првопласирани екипи Охрид и Пелистер, додека час подоцна (од 19 часот) ќе играат Металург 2 – Еурофарм Работник.

Утре се игра еден натпревар: Радовиш – Пролет, а оваа рунда ќе биде комплетирана со дуелите во недела Работнички – Прилеп и Борец – Вардар Јуниор.

Табела: Пелистер 34 бодови, Охрид 31, Еурофарм Работник 28, Борец 23, Прилеп 20, Радовиш 19, Пролет 19, Металург 2 18, Вардар Јуниор 11, Работнички 0.

Би можело да ве интересира

Познат изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, С. Македонија во групата неносители

Ана Ололовска

Втора победа за македонските кадети на Медитеранските ракометни игри во Атина

Ана Ололовска

Жељко Бабиќ: Еурофарм Пелистер во полна сала подготвен за реванш против Нексе

Ана Ололовска

Никола Митревски од РК Еурофарм Пелистер најдобар битолски спортист за 2019 година

Ана Ололовска

Металург и КЛ7 најуспешни на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“

Ана Ололовска

Претстојниот викенд КЛ 7 домаќин на меѓународен ракометен турнир

Ана Ололовска