Почина Мустафа Хасанагиќ, легендарниот фудбалер на Партизан

Од:

Легендарниот фудбалер на Партизан, Мустафа Хасанагиќ почина во Белград на 83-годишна возраст, објави клубот од Хумска на својата официјална веб-страница.

„Со тага ја примивме веста дека утрово почина великанот на југословенскиот фудбал, член на „Бебињата на Партизан“ и легендарен напаѓач на најдобрата генерација на Партизан – Мустафа Хасанагиќ. ФК Партизан изразува искрена болка и сочувство до неговото семејство и пријателите“, се вели во соопштението на клубот.

Хасанагиќ со 355 гола е трет стрелец во историјата на „црно-белите“ зад рекордерите Стјепан Бобек (425) и Марко Валок (411).

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Белград: Жестока тепачка на Гробари и Делии пред големото фудбалско дерби

Катерина Ѓуровски

Почина О. Џ. Симпсон

Горан Наумовски

Почина Слаѓана Милошевиќ

Катерина Ѓуровски

Почина Мирко Попов

Катерина Ѓуровски

Почина академик Јордан Поп-Јорданов

Горан Наумовски

Навивачите на ПАОК нападнати по дербито во Белград

Предраг Петровиќ