ПМФЛ: Шкендија го совлада Вардар

Од:

Лидерот Шкендија го совлада попладнево актуелниот шампион Вардар со 2:1 во дерби натпреварот од 20. коло во Првата македонска фудбалска лига.

Со триумфот Шкендија ја зголеми предноста на табелата, откако второпласираниот Шкупи одигра без голови на домашен терен против Академија Пандев.

ПМФЛ-20. коло

Шкендија – Вардар 21

Македонија ЃП-Борец 0:0

Пелистер – Ренова 3:1

Беласица – Струга Трим 1:2

Шкупи – Академија Пандев 0:0

Работнички – Силекс 1:1 (одиграно вчера)

Табела: Шкендија 45, Шкупи 37, Македонија ЃП 35, Струга Трим 32, Работнички 28, Вардар 26, Борец 26, Силекс 23, Пелистер 22, Ренова 19, Академија Пандев 18, Беласица 12.

Би можело да ве интересира

Комити им се заканија на Арсовска и на Славески: Исплатете ги парите или ќе се радикализираме

ФК Вардар доби свој дом во Аеродром, пуштен во употреба новиот фудбалски терен наменет за младинската школа на клубот

А1он

Муцунски: Вардар и Комити добиваат нов спортски терен во Аеродром, поддршката за клубот продолжува и во иднина

Бугарската Фондација не се откажува: Вардар не искористи, влегуваме во Втора или Трета лига со 120.000 евра

Орце Костов

ЛДП: ФК Вардар е симбол на државата, затоа ја поздравуваме поддршката на политичките партии за клубот

ЛДП обезбеди финансиска поддршка на ФК Вардар во Град Скопје