Пекол за Надал во Париз, Алкараз и Синер пред финалето

Од:

Ждрепката за Ролан Гарос е направена, а вистински „пекол“ го чека Рафаел Надал, освојувач на 14 трофеи во Париз.

Рафа, кој не е во најдобра состојба, веќе во првото коло игра против еден од фаворитите Саша Зверев.

Дури и да биде успешен, следните кола би му донеле сериозни ривали. Прво Дејвид Гофан, а потоа Талон Грикспор или Мекензи Мекдоналд.

Во осминафиналето неговиот потенцијален ривал би бил подобриот од дуелот помеѓу Холгер Руне и Карен Хачанов, додека во четвртфиналето би требало да се пласираат Даниил Медведев и Алекс де Минор.

Во оваа половина од ждрепката е Новак Ѓоковиќ, потенцијален ривал во полуфиналето, додека во другата половина се Јаник Синер и Карлос Алкараз.

Италијанецот стартува со Крис Еубенкс, а во неговиот дел од ждрепката за четврт-финалето се играчи како Стен Вавринка, Камерон Нори, Николас Џари, Хуберт Хуркач, Григор Димитров.

Што се однесува до Алкараз, неговиот прв ривал ќе биде квалификант, а потенцијални противници пред можниот дуел со Синер би можеле да бидат Џек Дрејпер, Себастијан Корда, Бен Шелтон/Феликс Огер-Алиасим, Андреј Рубљов/Стефанос Циципас.

Би можело да ве интересира

Алкараз шампион на Ролан Гарос

Алкараз го совлада Синер за големото финале на Ролан Гарос

Во историски меч до три часот наутро Ѓоковиќ направи голем пресврт и се пласираше во осминафиналето

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Руското чудо од дете блеска и на Ролан Гарос

Предраг Петровиќ

Зверев за малку избегна дисквалификација, направи нешто што не смееше

Предраг Петровиќ

Зверев го „реши“ Надал во првата рунда

Предраг Петровиќ