Алкараз шампион на Ролан Гарос

Од:

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз за прв пат во кариерата го освои Ролан Гарос.

По УС Опен и Вимблдон, третиот тенисер во светот стигна до уште една титула на Грен слем турнирите победувајќи го Александар Зверев во пет сета со 3:2. Резултатот беше 6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:2 по четири часа и 19 минути игра.

Доволно е да се погледне статистиката и да се види дека Германецот имаше дури 23 брејк шанси, од кои искористи само шест.

За месец и половина треба да се врати во Париз и на исто место и на ист терен да се обиде да го одбрани златниот медал од Олимписките игри.

Би можело да ве интересира

Алкараз ќе ја брани титулата на Вимблдон

Алкараз го победи Томи Пол и се пласираше во полуфиналето на Вимблдон

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз по пресвртот во осминафиналето на Вимблдон

Горан Наумовски

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз рутински се пласираше во третото коло на Вимблдон

Кралот Карлос: „Ова е непочитување кон Ѓоковиќ и Синер“

Предраг Петровиќ

Алкараз ги надмина Ѓоковиќ и Федерер по еден рекорд