Осми шампионски трофеј за МЗТ Скопје Аеродром

Од:

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по осми пат го освоија шампионскиот трофеј во македонското првенство, откако попладнево го победија Еуро Никел со 89:78 (21:23, 25:21, 25:18 и 18:16).

Со вкупни 3-0 во финалната серија „сино-белите“ од Аеродром заслужено дојдоа до двојната круна во сезоната 2020/21. Претходно победија и во Купот на Македонија.

На денешниот меч најефикасен во победничкиот тим беше Андреј Магдевски со 21 поен, кај гостите од Кавадарци се истакнаа Роберт Рикиќ и Никола Караколев со по 16 поени.

Трофејот на капитенот на МЗТ, Дамјан Стојановски му го предаде претседателот на кошаркарската федерација Перо Антиќ.

Би можело да ве интересира

Швајцарија по втор пат подобра од македонските кошаркари на турнирот во Шопрон

Ана Ололовска

Антиќ: Ќе дадеме сѐ од себе, да оствариме што е можно повеќе победи

Ана Ололовска

Младите македонски кошаркари претрпеа висок пораз од Унгарија

Ана Ололовска

Апостолски Лечиќ: Комплетни ќе бидеме посилни

Ана Ололовска

Бајиќ дополнително го повика Бакоч

Ана Ололовска

Крстевски: Нема да биде лесно, но имаме квалитет да продолжиме во квалификациите

Ана Ололовска