Нема заразени со коронавирусот во македонската ракометна експедиција во Дебрецин

Од:

Задолжителното тестирање на Ковид-19 на 24 часа пред воведниот натпревар на Европското првенство не донесе нови позитивни случаи на коронавирусот во македонската ракометна репрезентација и селекторот Кирил Лазаров ќе може да смета на сите повикани за утрешната пресметка против Словенија.

На последното тестирање пред заминувањето за Дебрецин позитивни на коронавирусот во редовите на „црвено – жолтите“ беа голманскиот тандем Никола Митревски и Марко Кизиќ, како и Гоце Ојлески и Михајло Младеновиќ, кои поради тоа останаа во Скопје. Позитивен на коронавирусот беше и кондицискиот тренер Петар Баснарков.

Својот воведен дуел во рамки на групата А македонските ракометари ќе го имаат утревечер со почеток од 18 часот против Словенија, а по две дена следи дуелот против Црна Гора, во чиј редови денешното тестираше донесе три позитивни случаи на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Голем предизивик за ракометарите, Фарски Острови противник во баражот на Светското првнество

Катерина Ѓуровски

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Лазаров: Сега знам кого треба во иднина да повикувам во репрезентацијата

Македонија се врати од негатива и триумфираше над Турција за крај на евроквалификациите

Катерина Ѓуровски

Ракометарите преку Луксембург кон Европското првенство

Катерина Ѓуровски

Мароканците „лесен залак“ за Македонија

Катерина Ѓуровски