Ракометарите преку Луксембург кон Европското првенство

Мaшката ракометна репрезентација на Македонија е на чекор до пласман на Европското првенство 2024, откако ја исполни целта и го победи Луксембург на гости со 23:28. В недела во Скопје, нашите ракометари ќе ја пречекаат Турција и со оглед на разликата во квалитет и на победата од првиот натпревар, извесно е дека ќе обезбедат учество на континеталниот самит.

Луксембург се држеше во ритам дваесетина минути, но Македонија сепак успеа да се одлепи пред полувремето и замина со три гола предност (11:14).

Голманот Марко Кизиќ имаше 10 одбрани, Филип Талески постигна осум гола, а следеа Кузмановски и Серафимов со по четири.

Најефикасен не мечот беше домашниот ракометар Кајсен кој постигна 10 гола.

Голем предизивик за ракометарите, Фарски Острови противник во баражот на Светското првнество

Лазаров: Сега знам кого треба во иднина да повикувам во репрезентацијата

Македонија се врати од негатива и триумфираше над Турција за крај на евроквалификациите

Мароканците „лесен залак“ за Македонија

Трет катастрофален пораз за македонската ракометна репрезентација

Само со победа над Аргентина македонските ракометари ќе бидат во главната фаза на СП