McLaren P1 е најбрз сериски автомобил?

Од:

McLaren P1 еден круг на Северниот лак на Нирбургринг минал за 7:04 минути, со што автомобилот е рангирана на трето место по Radical SR8 LM и Radical SR8.

Проблемот е што нема јасни докази за постигнувањето, а и не е јасна точната конфигурација на патеката на кое е направено постигнувањето.

Ако резултатот на McLaren P1 е легитимен, тоа значи дека тој автоматски станува најбрзиот автомобил на Нирбургринг, кој е во сериско производство. Во моментов најбрзиот сериски автомобил со улични гуми во Нирбургринг е Dodge Viper ACR.

Би можело да ве интересира

Пет ѕвезди од EURO NCAP за новата генерација на Volkswagen GOLF

Ана Ололовска

Фиат Крајслер и Пежо ПСА потпишаа договор за спојување

Ана Ололовска

Со спојување на ПСА и Фиат Крајслер се формира европска автомобилска мега-компанија

Ана Ололовска

Нисан Лиф светна како новогодишна елка

Ана Ололовска

Специјално издание на Porsche Panamera – 10 Years Edition

Ана Ололовска

Новите даноци на возила дел од еколошките мерки, нема големи промени во стапките

Ана Ололовска

Leave a Comment

two × three =