Мбапе: Титула од ЛШ со ПСЖ ќе значи многу повеќе

Од:

Килијан Мбапе смета дека ќе биде најдобро за него и многу посебно да се освои титулата од Лигата на шампионите со Пари Сен-Жермен отколку со било кој друг гол ем клуб.

Французинот зборуваше за својот хет-трик против Барселона во осминафиналето во 2020/21, сметајќи дека тој бил клучниот момент во неговата кариера. И покрај тоа што беше во фантастична форма таа сезона, тој не успеа да ги однесе Париз до титулата и сега вели дека тоа е главната цел во неговата кариера.

„Тогаш од добар фудбалер станав многу добар фудбалер. Успев да постигнам хет-трик на ‘Ноу Камп’, што беше нешто посебно и бев горд што можев да играм со таков карактер. Би било нависитна посебно да се победи тука со Париз. Титула од Лигата на шампионите, каде и да си, е титула од Лигата на шампиони. Но, за мене, да се освои во Париз би било најдобро“, вели Мбапе.

Амбицијата ја делат и катарските газди на ПСЖ, кои вложија милиони евра во овој план. Дел од планот беше и продолжувањето на договорот на Мбапе до 2025 година со услови какви што нема добиено ниту еден друг фудбалер.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

„Марка“: Мбапе потпиша договор со Реал Мадрид

Реал реши да го „казни“ Мбапе, му дава 100 милиони евра помалку од пред две години

Мбапе играше со посебен детал на дресот, Французите го објаснија новитетот што го воведоа

Реал нема да потпише договор со Мбапе во овој преоден рок

Рокот што ПСЖ му го даде на Мбапе истекува денеска

Предраг Петровиќ

Сензација на повидок: Мбапе во Ливерпул

Предраг Петровиќ