Македонските ракометари ја освоија титулата на „Трофеј Карпати“

Од:

Македонската ракометна репрезентација ја совлада Романија со 20-24 (12-10) и го освои првото место на „Трофеј Карпати“.

Селекцијата на Данило Брестовац одигра одлично второ полувреме, во кое на голот блесна голманот Никола Митревски и го ограничија противникот на едвај осум голови. Тој на крајот заврши со 16 одбрани, додека најефикасен беше Марио Танкоски со осум гола.

Танкоски беше избран и за најкорисниот играч на турнирот, додека Митревски беше прогласен за најдобар голман.

„Црвено-жолтите“ на овој турнир настапуваа без главните носители на играта поради клупските обврски.

Првата фаза од подготовките ја завршија со три победи и еден пораз.

Втората фаза од подготовките, пред Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, ќе стартува од 2 јануари, кога се очекува да се приклучат и Кирил Лазаров, Борко Ристовски, Филип Талески…

Би можело да ве интересира

Познат изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, С. Македонија во групата неносители

Ана Ололовска

Втора победа за македонските кадети на Медитеранските ракометни игри во Атина

Ана Ололовска

Жељко Бабиќ: Еурофарм Пелистер во полна сала подготвен за реванш против Нексе

Ана Ололовска

Никола Митревски од РК Еурофарм Пелистер најдобар битолски спортист за 2019 година

Ана Ололовска

Металург и КЛ7 најуспешни на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“

Ана Ололовска

Претстојниот викенд КЛ 7 домаќин на меѓународен ракометен турнир

Ана Ололовска