Македонка освои злато на Параолимпијадата, но за Хрватска

Од:

Микела Ристоски вчера освои златен медал во скок во далечина на Параолимпијадата во Рио. Во категоријата на лица со потешкотии во интелектуалниот развој, Ристоски го освои првото место со скок од 5,79 метри. што е нејзин личен рекорд.

Микела Ристоски по потекло е од Македонија, но родена е во Хрвататска и на Параолимпијадата настапува за оваа земја.

Во 2012 година на Параолимпијадата во Лондон таа освои бронзен медал, а година претходно во Крајчестер (Нов Зеланд) го осви златото на Светското првенство во атлетика.

Би можело да ве интересира

Две лица загинаа при уривањето на две згради во Рио де Женеиро

Амбасадата во Бразил со упатство до посетителите на годинешниот карневал во Рио

Наум Локоски

Наковска – Бикова го освои 4.место во дисциплината 50 метри воздушен пиштол

Емир Латифовиќ

Ново финале за Оливера Наковска – Бикова на Параолимписките игри во Рио

Емир Латифовиќ

Параолимпиец трчаше побрзо од олимпискиот првак

Емир Латифовиќ

Параолимписки игри: Каранфилов не успеа да се пласира во финалето

Емир Латифовиќ