Ново финале за Оливера Наковска – Бикова на Параолимписките игри во Рио

Од:

На Параолимписките игри во Рио де Женеиро македонската натпреварувачка во стрелаштво Оливера Наковска – Бикова успеа да се пласира во финалето во дисциплината воздушен пиштол 50 метри. Таа со 528 кругови го зазеде осмото место во квалификациите и благодарение на двете последни серии успеа да се iзбори за ново финале.

Наковска – Бикова претходно го освои седмото место во Рио во дисциплината 10 метри воздушен пиштол, а има освоено златен медал пред четири години во Лондон.

Во оваа дисциплина заедно се натпреваруваат мажи и жени, а Ванчо Каранфилов со 500 кругови го освои 30-то место во конкуренција на 34 натпреварувачи.

Би можело да ве интересира

Две лица загинаа при уривањето на две згради во Рио де Женеиро

Амбасадата во Бразил со упатство до посетителите на годинешниот карневал во Рио

Наум Локоски

Македонка освои злато на Параолимпијадата, но за Хрватска

Емир Латифовиќ

Наковска – Бикова го освои 4.место во дисциплината 50 метри воздушен пиштол

Емир Латифовиќ

Параолимпиец трчаше побрзо од олимпискиот првак

Емир Латифовиќ

Параолимписки игри: Каранфилов не успеа да се пласира во финалето

Емир Латифовиќ