Македонија против Фарските Острови: Реми и многу промашувања

Саботната програма на Лигата на нации беше отворена на самиот север на Европа, поточно на Фарските Острови, каде домашната селекција се сретна со селекцијата на Македонија.

Тоа беше дуелот од 1. коло од Лигата Ц, Лигата на нации во рамките на Групата 4.

Во многу интересен и тежок натпревар, конечниот резултат беше 1:1, со што двете селекции освоија бод на стартот од новата сезона во Лигата на нации.

Првото полувреме му припадна на фудбалерите на Фарските Острови, кои постигна еден гол во првото полувреме.

Славјето на домаќините започна веќе во деветтата минута од натпреварот кога Давидсен погоди од пенал за 1:0, а тоа беше резултатот од првото полувреме.

Во продолжение Македонците се разбудија, а на стартот од вториот дел беше досуден пенал за гостите.

Барди ја зеде топката и беше сигурен на 1:1, тоа се случи во 49. минута од играта.

По израмнувачкиот гол, македонската репрезентација имаше одлична можност преку Хрулинов во 59. минута, потоа се обиде и Ќамили во 70. минута, но среќата не беше на страната на македонските репрезентативци.

До крајот на натпреварот имаше можности пред двата гола, играчите се промашија и на крајот конечниот резултат остана 1:1.

Левица: Изгореа над 94 000 хектари шума или 9,5% од вкупната шумска површина – кој ќе понесе одговорност?!

Успешно финале на турнирот во мал фудбал „8 Септември“, „Астра казино“ ја продолжува поддршката

На бугарскиот амбасадор Желјаско Радов му била укажано за отстапувањето од договорениот протокол

СДСМ: Ако Мицкоски лаже сликите се јасни, еве ги активистите од настаните со црквата во Галате

ВМРО-ДПМНЕ: Лицемерие е кога партијата на Заев кој зборуваше за еден народ во две држави и Пендаровски кој праќаше поздрави на “љубави”, да глуми загриженост

Демаршот на бугарскиот амбасадор ќе биде врачен од директорот на Директоратот одговорен за регионот, а не од министерот Муцунски