Јокиќ незапирлив за Денвер, Дончиќ и Ирвинг не беа доволни за победа

Од:

Никола Јокиќ имаше нова незапирлива партија, отккао по 30-ти пат оваа сезона имаше трипл-дабл за да ги предводи Денвер нагетс о 119:105 победа над Шарлот, поставувајќи нов рекорд на својот тим. Со 30 поени, 16 скока и 10 асистенции, Јокиќ по 20-ти пат оваа сезона имаш трипл-дабл учинок и во сите овие мечеви Нагетси стигнува до победи.

Денвер имаше негатива од 16 поени во првата четвртина, но оваа предност се „истопи“ до полувремето, за потоа Јокиќ и Мајкл Портер Јуниор во третата четвртина да направат пресврт и да стигнат до победа. Покрај Јокиќ, Колвел-Поуп имаше 15 поени за Нагетс, а по 14 додадоа Портер и Браун, а кај Шарлот, Вашингтон со 22 и Хејворд со 21 поен беа недоволни за победа.

Далас, пак, првпат во игра со Лука Дончиќ и Кајри Ирвинг во исто време, загубија со 133:128 во продолженијата од Сакраменто кингс. Ирвинг имаше 28 поени и 7 асистенции, додека Дончиќ додаде 27 поени и 9 скока. За Ирвинг, кој пристигна од Бруклин нетс оваа недела, ова беше втор меч за Далас, но Дончиќ го пропушти првио поради повреда на петтата. Клучен човек за Сакраменто беше Деарон Фокс, кој 14 од своите 36 поени ги постигна во продолжението.

НБА РЕЗУЛТАТИ
Бруклин – Филаделфија 98:101
Шарлот – Денвер 105:119
Орландо – Мајами 103:107
Вашингтон – Индијана 127:113
Атланта – Сан Антонио 125:106
Њујорк – Јута 126:120
Кливленд – Чикаго 97:89
Голден Стејт – ЛА лејкерс 103:109
Сакраменто – Далас 133:128

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Официјално: Никола Јокиќ игра на ОИ

Јокиќ: Исто како и во коњски трки, не е важно како ќе почнеш, туку како ќе завршиш

Трипл-дабл на Јокиќ во победата на Денвер против Милвоки

Јокиќ го реши дуелот на најдобрите тимови во лигата

Божикен трипл-дабл на Јокиќ, Тејтум и Браун го декласираа Милвоки

Нова „ѕверска“ партија на Јокиќ за 80. трипл-дабл во НБА лигата

Горан Наумовски