Има работа за УЕФА: Фудбалерите на Македонија ЃП во Софија навредувани дека се „Бугари“

Од:

Фудбалерите на Македонија ЃП не беа пријатно пречекани на стадионот „Бугарска Армија“ во Софија. Навивачите на ЦСКА Софија скандираа „Бугари, Бугари“, што е очигледен говор на омраза и националистичко скандирање, па ќе има работа за Дисциплинската комисија на УЕФА.

Сето ова беше забележано и од делегатот на натпреварот. Поради ова сигурно ќе има казни за бугарскиот клуб, поради несоодветна организација на натпреварот.

Минатата недела, првиот меч во Скопје меѓу Македонија ЃП и ЦСКА Софија мина во максимално коректна атмосфера.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Дали ЕУ ќе ја „убие“ Европската суперлига?

Ренџерс-Наполи преместен еден ден подоцна и со забрана на гостински навивачи

Чеферин има свој фаворит за домаќин на СП во 2030

УЕФА ги казни АЗ Алкмар и Аполон

Седлоски: Подготвени сме за предизвикот и веруваме во пласман во групите од КЛ

УЕФА покрена истрага за скандирањето „Путин“ на навивачите на Фенербахче