Има работа за УЕФА: Фудбалерите на Македонија ЃП во Софија навредувани дека се „Бугари“

Од:

Фудбалерите на Македонија ЃП не беа пријатно пречекани на стадионот „Бугарска Армија“ во Софија. Навивачите на ЦСКА Софија скандираа „Бугари, Бугари“, што е очигледен говор на омраза и националистичко скандирање, па ќе има работа за Дисциплинската комисија на УЕФА.

Сето ова беше забележано и од делегатот на натпреварот. Поради ова сигурно ќе има казни за бугарскиот клуб, поради несоодветна организација на натпреварот.

Минатата недела, првиот меч во Скопје меѓу Македонија ЃП и ЦСКА Софија мина во максимално коректна атмосфера.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Чеферин нема повторно да се кандидира за функцијата претседател на УЕФА

Хаос во европскиот фудбал: Клубовите пуштаат еден по еден деманти

Предраг Петровиќ

УЕФА: Израелските фудбалери ќе играат против Исланд во Будимпешта

Чеферин за пријателскиот натпревар Русија – Србија: Само Англичаните негодуваат

Чеферин: Не сум сигурен дека Реал и Барселона знаат што прават, фудбалот не се продава

УЕФА и ФИФА загубија на суд, Суперлига може да биде формирана