Ѓоковиќ меѓу седуммината најдобри во историјата на УС Опен

Од:

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ влезе во „одбраното друштво“ на седуммината најдобри тенисери во историјата на Отвореното првенсто на САД.

dobivaj vesti na viber

Србинот со триумфот во осминафиналето над Кајл Едмунд, ја оствари вкупно 60-тата победа на УС Опен.

На тој начин Ѓоковиќ стана седмиот тенисер кој остварил 60 победи на терените на „Флешинг Медоу“.

На листата со најмногу победи на УС Опен првите две позиции ги имаат американските легендарни тенисери Џими Конорс со 98 и Андре Агаси со 79 победи само една повеќе од Роџер Федерер, по кој следуваат Иван Лендл 73, Пит Сампрас 71 и Џон Мекинро со 65 триумфи.

Би можело да ве интересира

Женското финале на УС Опен погледано од машкото

А1он

Медведев стана петтиот играч што го победи Ѓоковиќ во грен слем финале

Ана Ололовска

ВИДЕО: Британско чудо во Њујорк, преку квалификации до титулата на УС опен

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ на чекор до вечноста, 21. грен-слем титула на дофат

Катерина Павлова-Николовска

Тинејџерско финале на УС Опен

Ана Ололовска

Зверев: Против Ѓоковиќ мора да играш совршено, инаку нема да победиш

Ана Ололовска