Габриел Жесус дебитира со два гола за Арсенал, првиот го даде по 90 секунди игра!

Новото засилување на „топчиите“, Габриел Жесус, даде гол за Арсенал само 90 секунди по враќњето во игра, а премиерлигашот стигна до 5:3 победа во пријателскиот меч со германскиот Нирнберг иако губеше со 2:0 по само половина час игра.

Жесус дојде како големо засилување на нападот на тимот на Микел Артета комплетирајќи го трансферот од Манчестер сити минатата недела и покажа што умее со два гола во првиот тест.

Нирнберг дојде до брзо водство од 2:0 со головите на Гајс (24.) и Дуа (29.), резултат со кој се отиде на полувреме. Жесус доби шанса да биде стартер во второто и веднаш одговори на предизвикот намалувајќи на 2:1 во 47. минута, за седум минути подоцна Елнени да израмни на 2:2. Нирнберг успеа да си постигне два автогола (57. и 63. минута) пред да намали на 3:4 во 73. преку Шлајмер за две минути подоцна Жесус да го постигне и вториот гол.

Извор: Топспорт

Арсенал го потврди и трансферот на холандскиот репрезентативец Јуриен Тимбер

Ужасни сцени: Се запали авионот на фудбалерките на Арсенал

(ВИДЕО) Мајсторија: Фудбалерот на Спортинг од центарот постигна гол против Арсенал