Ф1: Верстапен и Мекларен најомилени

Од:

Холандскиот возач Макс Верстапен и екипата Мекларен се најомилени во Формула 1, покажуваат резултатите од обемно истражување на јавното мислење, објавено спроти трката за Големата награда на САД.

Анкетирани биле дури 167.000 луѓе од 187 држави, кои како најомилени патеки во Ф1 ги издвоиле Монца, Спа-Франкошампс, Силверстон и Монте Карло.

Истражувањето го нарача „Formula One and Motorsport Network“, нагласувајќи дека станува збор за анкета, која никогаш порано не е направена во овој спорт.

Возачот на Ред Бул, Верстапен, води со шест бодови повеќе од Луис Хамилтон во генералниот пласман на шест трки до крајот на актуелната сезона.

Би можело да ве интересира

Хамилтон му се приближи на Верстапен со триумфот во Катар

Ауди ја купи групацијата Мекларен и Формула 1 тимот

Порше сака да стане снабдувач на мотори за Формула 1

А1он

Алонсо жали што не ја напушти Формула 1 пред 2018 година

А1он

Формула 1: Верстапен не чувствува притисок во борбата за титулата

А1он

Доменикали: Следната сезона сакаме една третина од Гран при со спринт

А1он