Ефес го победи Фенербахче и се пласираше во финалето на Евролигата

Од:

Фенербахче ќе мора да чека уште една година за нова титула во Евролигата, а Жељко Обрадовиќ за неговиот 10-ти триумф на турнирот.

„Фенерите“ загубија шокантно од својот конкурент од Истанбул – Анадолу Ефес со 73:92 во полуфиналето во Виторија и не успеаја да стигнат до финалето. Сепак, победата на „сините“ беше заслужена, и во недела ќе спорат за трофејот.

Бекот Шејн Ларкин беше големата ѕвезда на победниците со 30 поени, постигнувајќи 9 од 14 од игра, 7 скока, 7 асистенции. Василие Мичиќ беше одличен со 25 поени, а најголемата предност беше во скокот – 41-21!

За Фенербахче, Јан Весели постигна 14 поени, но тимот на Жељко Обрадовиќ постигна само 6 тројки во 21 обид, додека нивниот ривал нанижа 14 и второто полувреме го загубија со 33:47.

Во финалето во недела, Анадолу ќе игра против победникот помеѓу Реал Мадрид и ЦСКА Москва.

Би можело да ве интересира

ЦСКА му понуди нов договор на Итудис

Ана Ололовска

Итудис подготвен да го продолжи договорот со ЦСКА

Ана Ололовска

Клајберн прогласен за МВП на „Фајнал фор“ во Евролигата

Ана Ололовска

Тренерот на Ефес ги спореди учесниците на Ф4 со најдобрите НБА-лигаши

Ана Ололовска

Евролига: ЦСКА го детронира Реал Мадрид по неверојатен пресврт

Ана Ололовска

Слукас пред „Ф4“ во Евролигата: Повредите не се изговор, Обрадовиќ знае како да победува