Барти прва носителка на „Вимблдон“

Од:

Австралиската тенисерка Ешли Барти која од понеделникот е на светскиот тениски врв ќе биде прва носителка на Грен слемот „Вимблдон“.

На официјалната веб-страница на неофицијалното светско тениско првенство на трева денеска се објавени 32. Носители во машка и во женска конкуренција.

Кај тенисерите првите осум фаворити се: Ѓоковиќ, Федерер, Надал, Андерсон, Тим, Зверев, Циципас и Нишикори.

На женскиот дел од турнирот првите осум носителки се: Барти, Осака, Плишкова, Бертенс, Кербер, Квитова, Халеп и Свитолина.

Би можело да ве интересира

Прво Грен слем четвртфинале за Мугуруза по двегодишна пауза

Ана Ололовска

Сензацијата Коко Гоф ја детронира Наоми Осака на Австралија Опен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Серена Вилијамс елиминирана од Австралија опен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Возниацки ја заврши кариерата со пораз и солзи во очите

Ана Ололовска

Петнаесетгодишната Гауф победи по два натпревара на три Грен слема

Ана Ололовска

Шарапова го загуби четвртиот натпревар по ред и го повтори личниот негативен рекорд

Ана Ололовска