Алкараз поради повреда го предаде мечот од првото коло на турнирот во Рио де Жанеиро

Од:

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз не успеа да се пласира во осминафиналето на АТП турнирот во Рио де Жанеиро, бидејќи утринава поради повреда со резултат 1:1 во првиот сет го загуби мечот од првото коло од Бразилецот Тиаго Монтеиро.

Алкараз го повреди скочниот зглоб во првиот гем од првиот сет, но успеа да направи брејк и да поведе со 1:0. Монтеиро возврати со брејк и израмни на 1:1, но шпанскиот тенисер реши да го предаде мечот по 10 минути поради повреда.

Монтеиро во осминафиналето ќе игра против сонародникот Фелипе Мелигени Алвеш.

Би можело да ве интересира

„Алкараз не сака да ризикува“

Предраг Петровиќ

Алкараз: Синер може да го победи Ѓоковиќ

Алкараз: Ова беше срамно

Алкараз: Секој меч со Зверев е голема битка

Горан Наумовски

Алкараз го победи Ѓоковиќ на натпреварот во Ријад

Алкараз ја доби наградата што АТП никогаш не му ја додели на Ѓоковиќ

Предраг Петровиќ