„Алкараз не сака да ризикува“

Од:

Карлос Алкараз мораше вторпат по ред да го откаже учеството на еден од турнирите.

Прво тоа го направи во Монте Карло, а сега во Барселона, каде што требаше да биде прв носител.

Непријатноста во пределот на раката што ја чувствуваше пред Монте Карло не влијаеше значително да не игра во Барселона, бидејќи така се одлучи, како што беше објаснето, „поради недостаток на чувство при удирање“.

Очигледно е дека Шпанецот и луѓето од неговиот тим не беа задоволни од некои работи на тренинзите, но решија да не ризикуваат да го влошат проблемот со раката пред подоцнежниот Мастерс во Мадрид и Рим, а потоа и на Ролан Гарос.

Енди Родик, поранешниот број еден, вели дека се надева дека Алкараз ќе биде добро.

„Знаете дека тој не сака да пропушти ниту еден од тие турнири на земјена подлога, особено ако е во неговата земја. Сепак, мислам дека тоа е проблем со раката. Се надевам дека не е ништо големо, тоа би било навистина загрижувачки. Барем може да ги држи нозете во форма“, вели Родик.

Американецот е загрижен за нешто друго, а тоа е што Алкараз мораше да се спушти од приоритет како Грен слем на нешто многу помалку.

“Секако дека нема да ризикува со раката. Но и така, сè уште може да работи многу тренинзи за нозете, за ритам, подобро да биде на сигурен терен. Тој влезе во тој дел од кариерата кога започна високо, со цели како грен слемови, но сега мораше да ги намали очекувањата“, изјави Родик.

Би можело да ве интересира

Алкараз: Едвај чекам да го видам Ѓоковиќ

Предраг Петровиќ

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Мадрид

Алкараз поради повреда го предаде мечот од првото коло на турнирот во Рио де Жанеиро

Горан Наумовски

Алкараз: Синер може да го победи Ѓоковиќ

Алкараз: Ова беше срамно

Алкараз: Секој меч со Зверев е голема битка

Горан Наумовски