Свет

Израел ги заострува мерките за справување со коронавирусот

А1он
Израелската Влада денеска донесе одлука за заострување на мерките за контрола на коронавирусот, откако беше забележано алармантно зголемување на бројот на новозаразени. Во Израел на
Македонија

За неносење маска 680 казни во изминатото деноноќие

А1он
Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државава, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 680 прекршоци, соопшти Министерството
Свет

На аеродромот во Хелсинки кучиња откриваат Ковид-19

А1он
Финска распореди дресирани кучиња на аеродромот во Хелсинки кои откриваат патници заразени со новиот коронавирус. Четири кучиња од различни раси, обучени од финското Здружени за
Македонија

Ковид-19 најважен предизвик за државата во следните месеци

А1он
Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните месеци, но според сегашните проценки, не
Свет

Коронавирусот веќе зарази 32 милиони лица низ светот

А1он
Повеќе од 32 милиони лица во светот се заразени со коронавирус, покажуваат најновите податоци на инетренет страницата „Worldometar“, САД и натаму се најтешко погодената земја
Свет

Редфилд: Ќе ги вакцинираме Американците до јули 2021 година

А1он
Директорот на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, Роберт Редфилд, изјави дека повеќето Американци можат да бидат вакцинирани против коронавирус најдоцна до јули
Свет

За борба против лажните вести потребна е здравствена писменост

А1он
Еуроактив, Брисел Социјалните и традиционалните медиуми, организациите на пациенти и креаторите на политиките имаат улога во испраќањето јасни пораки кога станува збор за јавното здравство.
Свет

Германија ги предупредува граѓаните да не патуваат во повеќе региони на 11 европски земји, меѓу кои нови се Чешка, Франција и Португалија

А1он
Германија стави поголем број региони од 11 европски земји на списокот на ризични области за патување поради зголемувањето на бројот на заболени од коронавирус и
Свет

Покрај Хајко Мас и германскиот министер за економија Петер Алтмаер е во карантин

А1он
Германскиот министер за економија Питер Алтмајер е вториот член на владата во Берлин што од вчера е во карантин поради епидемијата на коронавирусот, пренесуваат британските
Спорт

16 членови на Работнички заразени со коронавирус, ракометното првенство пред прекин

А1он
Вкупно 16 членови на ракометниот клуб Работнички се заразени со коронавирусот, соопшти клубот. Сите се наоѓаат во изолација и немаат посериозни симптоми. Натпреварот меѓу Работнички