Свет

СЗО: Ризикот на смртност од коронавирус е поголем кај пациентите пушачи

А1он
Светската здравствена организација соопшти дека пушењето носи поголем ризик од тежок облик на болеста и поголема смртност од коронавирусот кај хоспитализирани пациенти, иако не е
Регион

Словенија ги стави Хрватска, Франција и Чешка на листата на епидемиолошки небезбедни држави

А1он
Словенија одлучи да ги отстрани Хрватска, Франција и Чешка од таканаречената „зелена листа“ на држави кои се епидемиолошки безбедни. Веста ја објави портпаролот на Владата
Македонија

Новинарите и медиумските работници ќе добијат бесплатни тестови за коронавирус

А1он
Министерството за здравство соопшти дека на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски
Регион

Заразените со Ковид-19 во Хрватска нема да може да гласаат на избори

А1он
На први јули Изборната комисија на Хрватска делумно ги смени препораките за излез на гласање, но клучната одредба за забрана за гласање за оние кои
Свет

Велика Британија го укинува карантинот за патниците од 75 земји

А1он
Британската Влада се откажа од планот за воспоставување воздушни мостови и ќе го укине задолжителниот карантин за патници од 75 земји, јави „Телеграф“. Весникот пишува
Македонија

По Скопје, најмногу активни случаи на Ковид-19 има во Тетово и Куманово

А1он
Бројот на активни случаи на лица заразени со коронавирус во Македонија порасна над 3.500, а освен во Скопје, каде во моментов се активни 2.010, најмногу