Свет

Нема договор меѓу Белата куќа и демократите за програмата за стимулирање на американската економија

А1он
Преговарачките тимови на Белата куќа и демократите не успеаја да договорат за програма за стимулирање на американската економија поради последиците од пандемијата на коронавирусот, јавија
Свет

Изминатите седум денови најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

А1он
Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број
Свет

Рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Франција од укинувањето на блокадата

А1он
Бројот на новозаразени со коронавирусот во Франција денеска се зголеми за 2.288, што е нов рекорд по укинувањето на рестриктивните мерки, соопшти француското Министерство за здравство. Вкупниот
Свет

ВИДЕО: Во САД почина 7-годишно дете, најмладиот пациент заболен од Ковид-19

Горјан Грнчаровски
Во сојузната американска држава Џорџија почина 7-годишно дете, жител на округот Чатам, како последица на коронавирусот. Станува збор за најмладиот пациент кој починал од Ковид-19
Свет

Холандски генетичар открива зошто сè повеќе млади умираат од Ковид-19

А1он
Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува збор за ризици коишто можат
Свет

Дневен преглед Ковид-19: Во државите од регионот по над 100 новозаразени за 24 часа

А1он
Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.385.292 лица. Од нив починале 720.053, а оздравеле 12.445.324 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија се потврдени
Свет

И во Италија ново жариште на коронавирус по враќањето на тинејџери од Хрватска

А1он
Две 18-годишни девојки се вратиле во италијанскиот град Падова заразени со коронавирусот по летен одмор во Хрватска, поради што 24 матуранти од провинцијата Венето ќе бидат во
Регион

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија, се вработува дополнителен медицински кадар

А1он
Во Албанија забележан е нов негативен рекорд на позитивни случаи на Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пандемијата на деветти март кога болеста беше