Тројца починати, 65 нови случаи на Ковид-19

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 695 тестови, а регистрирани се 65 нови случаи на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје се регистрирани 47, во Битола – 4, во Кавадарци- 3, во Тетово, Велес и Кичево – по 2, во Куманово, Охрид, Штип, Гевгелија и Берово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни 65, регистрирани се 14 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Кавадарци на 77-годишна возраст, истото е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се две починати лица, од Скопје на 86 години и Битола на 65 години, починати во период од 15.09 до 28.09. 2022. Едно од лицата е починато во домашни, а едно во болнички услови.

Регистрирани сe 61 оздравен пациент од: Скопје – 45, Битола – 5, Охрид и Прилеп – по 3, Кавадарци, Тетово, Куманово, Штип и Струмица – по 1.

Направени се 695 тестови: ИЈЗ-95, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-36, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–63, Жан Митрев (Филип Втори)-2, Авицена-18, Биотек-16, Систина-5, лабораторија Лаор-2, Синлаб-1, Ремедика-11, Плодност-1, Генеа-2, Никоб Лаб-21, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 321.

Досега во земјата се направени вкупно 2.165.557 тестирања на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161640, Активни   316
Куманово    18219, Активни    13
Битола      17945, Активни    21
Прилеп      15498, Активни    13
Тетово      14469, Активни    13
Кавадарци   12086, Активни    12
Велес 10801, Активни    8
Охрид 10308, Активни    6
Гостивар    10275, Активни    1
Струмица    8779, Активни     4
Штип  8759, Активни     10
Кичево      6075, Активни     6
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5171, Активни     0
Гевгелија   4881, Активни     5
Неготино    4145, Активни     5
Ресен 3029, Активни     0
Радовиш     2836, Активни     1
Свети Николе      2795, Активни     2
Крива Паланка     2660, Активни     1
Делчево     2183, Активни     0
Берово      1875, Активни     3
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1478, Активни     1
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1129, Активни     5
Богданци    1101, Активни     0
Крушево     1037, Активни     0
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   799, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.208, бројот на оздравени пациенти е 333.219, на починати е 9.542 а бројот на активни случаи изнесува 447.

Би можело да ве интересира

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати

37 новозаразени од ковид-19

Двајца починати, 11 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска