Жена потпомогната од полицаец си го ограбила сопругот, му украле 40.000 евра

Од:

Општинскиот суд во Сараево го осуди полицаецот Давор Илиќ на една година затвор за кривично дело кражба. Имено, полицаецот го ограбил сопругот на Сенаида Муслиќ. Во 2019 година од маж биле украдени 80.000 конвертибилни марки, што е околу 40.838 евра

Во посебна постапка Муслиќ беше осудена за истото кривично дело и доби условна казна од една година.

„Откако дознале дека сопругот на Сенаида Муслиќ чувал метална кутија со пари од околу 80.000 конвертибилни марки на поткровјето на нивната семејна куќа, по претходен договор, обвинетата Муслиќ ја одзела кутијата со пари и му ги дала на обвинетиот Давор Илиќ, односно ги ставила во неговото паркирано возило. Обвинетиот Илиќ парите првично ги сокрил и на крајот ги потрошил“, пишува во обвинението.

Би можело да ве интересира

Престрелка во Башчаршија, едно лице е рането

Горан Наумовски

Во Скопје: Разбојник од банка украл 2,6 милиони денари

Хрват и радовишанка сакале да ограбат црква, со нож му се заканувале на клисарот

Горан Наумовски

Жена од Ростуше украла пари од спортска обложувалница

Горан Наумовски

Ограбена филијала на банка во Скопје

Ограбена e обложувалница во Чаир