Земјотрес во Босна и Херцеговина

Од:

Епицентар на земјотрес со јачина од 3,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Босна и Херцеговина.

Според информациите на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, на 18 километри северозападно од градот Билеќе.

Во јужниот дел на Хрватска, особено во повеќето области на Дубровничко-неретванската жупанија, синоќа точно еден час по полноќ го почувствувале потресот.

„Се нишаше! Не разбуди“, кажа жител на Дубровник.

Ден претходно беше регистриран и земјотрес на север, иако беше со помал интензитет.

Областа на Загреб во петокот беше погодена од три помали земјотреси. Најсилниот беше со јачина од 1,8 степени според Рихтеровата скала, додека најслабиот беше со јачина од 1,3 степени според Рихтеровата скала, како што наведува EMSC на својата официјална веб-страница.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во БиХ, епицентарот во околината на Мостар: „Добро се стресе!“

Силен земјотрес го погоди регионот на Синџан во Кина

Силен земјотрес го погоди Њујорк; Пристигна итно известување

Предраг Петровиќ

Кина ја погоди земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала

По силниот, уште два помали земјотреси ја погодија Црна Гора: „Силно се почувствува во Никшиќ“

Горан Наумовски

Силен земјотрес во Црна Гора