Земјотрес ја стресе Хрватска

Од:

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала во текот на ноќта ја погоди Хрватска, покажуваат податоците на Републичкиот сеизмолошки завод на Србија, а луѓето на социјалните мрежи велат дека навистина изгледало страшно.

Епицентарот бил на длабочина од десет километри кај Грачац, а земјотресот бил почувствуван во Задар, Водице и Загреб.

Засега нема информации за евентуална материјална штета.

– Живеам на четврти кат, прозорците многу се тресеа, напиша на социјалните мрежи Задранка која ја разбуди земјотресот.

„Како гром“, напиша друго лице од Задар.

Имаше и такви кои велеа дека кратко траело, но дека се чувствувал.

Би можело да ве интересира

Многу силен земјотрес ја погоди Португалија

Земјотрес во Србија

Земјотрес во Риека: Се тресеше тлото во Хрватска

Горан Наумовски

Земјотрес го погоди денеска грчкиот остров Самос

Земјотрес кај Чачак

Силен земјотрес го погоди Мексико