Заврши средбата меѓу Вучиќ и Курти

Од:

По речиси 12 часа завршија разговорите меѓу претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти во Охрид.

Портпаролот на ЕУ Петер Стано на својот Твитер профил потврди дека состаноците се завршени и дека високиот претставник за надворешни работи и безбедност Жосеп Борел накратко ќе се обрати на печатот.

Средбата на Курти и Вучиќ со посредство на еврокомесарот Жозеп Борел и претставникот на ЕУ за преговорите меѓу Приштина и Белград Мирослав Лајчак почна околу 15.30 часот. Претходно имаше поедничени средби.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ: Многу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница

Катерина Ѓуровски

Вучиќ на СБ на ОН: Со изборната кампања на Курти во Северна Македонија, тој ја поткопува регионалната стабилност

Вучиќ за коспонзорството на резолуцијата за Сребреница: Тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

Вучиќ: Недозволиво, ќе го гониме напаѓачите на хрватските новинари

(ВИДЕО) Вучиќ: Вчера над Ваљево леташе балон или шпионски дрон, следниот пат ќе го собориме

Вучиќ: „Се поблиску сме до голем светски конфликт“