За година и пол повеќе од 150.000 Руси влегле во БиХ

Од:

Оо почетокот на војната во Украина, сè поголем број руски граѓани ја напуштија таа земја.

Главна причина за тоа е стравот од мобилизација. Како што пишува Дневни аваз, тоа се одразува и на Балканот.

Кога станува збор за БиХ, руските државјани најмногу доаѓаат од Србија, Црна Гора и Турција, а крајна дестинација им се некои од земјите на Европската унија. Лани и во првите шест месеци од годинава во Босна и Херцеговина влегле 154.753 руски државјани.

Само оваа година до 1 јули во земјата влегле речиси 80.000 Руси.

Во моментов, во мигрантските кампови во Босна и Херцеговина има и голем број руски државјани.

Освен како транзитна рута, некои од нив решиле да останат во Босна и Херцеговина и да започнат бизнис.

Од почетокот на војната, само во Сараево се регистрирани триесетина фирми чии сопственици се од таа земја.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Москва ја опустоши невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Предраг Петровиќ

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

Небензја: Русија ќе бара меѓународно признавање на нацистичките злосторства во СССР

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја