За една седмица зголемен бројот на заразени со Ковид-19 во Грција, намалени смртните случаи

Од:

За 24 отсто се зголемил бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Грција, а за 16 проценти се намалил бројот на починати во изминатата седмица, согласно неделниот извештај на Националната организација за јавно здравје (ЕОДИ) за ситуацијата со пандемијата во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Во периодот од 19 до 25 септември 2022 година, во Грција се регистрирани 44.775 случаи на Ковид-19, од кои 26 проценти се реинфекции, а починале 97 лица.

Биле направени 661.468 тестови, со стапка на позитивност 6,77 проценти, наспроти 5,87 отсто една седмица претходно.

Во грчките болници биле примени 819 пациенти, а отпуштени 715, додека пак 79 лица се приклучени на апарати на одделите за интензивна нега..

Од почетокот на пандемијата во Грција се потврдени 4.920.192 случаи на Ковид-19, а починаа 33.111 лица.

Би можело да ве интересира

Телефонски разговор Мицотакис – Мелони

Ана Ололовска

Нов земјотрес со јачина од 5 степени во близна на грчкиот остров Евија

Немирно утро во Грција, регистрирани три земјотреса

Катерина Павлова-Николовска

Грчкиот весник „Документо“ објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска