Полицијата упадна на Правниот факултет во Атина, уапси 28 лица

Од:

Дваесет и осум лица, од кои девет странци, се уапсени денеска кога полицијата ги иселуваше студентите кои претходната вечер го окупираа Правниот факултет во Атина „во знак на солидарност со Палестина“, соопшти полицијата.

Приведените се пријавувани за нарушен јавен ред и мир, нанесување штета и непослушност, соопшти полицијата.

– Уапсените странци, една Шпанка, три Французинки, две Германки, две Италијанки и една Британка немаат никаква врска со правниот факултет во Атина, соопшти полицијата.

Полицијата запленила шлемови, стaпови и транспаренти.

Во последните месеци во Атина беа одржани бројни пропалестински демонстрации, главно на покана на левичарски групи, поради продолжувањето на војната во Појасот Газа, но тие не беа проследени со големи немири.

Би можело да ве интересира

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Исчезна 16-годишно девојче од Атина, последен пат е видена во неделата

Турист од САД е пронајден мртов на остров во близина на Крф, во Грција исчезнаа уште тројца туристи

(ВИДЕО) Тешка сообраќајка во Грција: Четворица загинаа во автобуска несреќа, тројца се повредени

(ВИДЕО) Оружен инцидент во супермаркет во Грција, едно лице загина, а друго е повредено

Горан Наумовски