Во Турција за еден ден откриени 730 илегални имигранти

Од:

Само за еден ден, на 4. мај, на турските граници биле приведени 730 илегални имигранти, соопшти Генералштабот на турската армија.

Помал број од илегалните имигранти – 31 биле приведении при обидот да ја поминат границата со Бугарија, додека на границата со Грција откриени се 38 лица.

Поголемиот број имигранти се приведени при обидот илегално да ја поминат турската граница, а доаѓале од Сирија.

Но, 17 луѓе се приведени кога се обидувале од Турција по илегален пат да стигнат во Сирија.

Би можело да ве интересира

Околу 16.000 месари-аматери се повредени при ритуалното колење животни во Турција

Горан Наумовски

Мигрантите исчезнаа од јужната граница

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија, Орбан ја нарече пресудата срамна

A1on

Речиси 5.000 мигранти загинаа на пат кон Канарските острови за пет месеци

Се урна зграда во Истанбул, луѓе останаа заробени под урнатините

Вооружена пресметка меѓу две групи во Турција: Три лица загинаа

Горан Наумовски