Во Србија регистриран прв случај на мајмунски сипаници

Од:

Од Заводот за јавно здравје во Шабац потврдија дека машко лице над 50 години е заразено од мајмунски сипаници, а инфекцијата била откриена откако пациентот се вратил од годишен одмор.

„Важно е да не се паничи, бидејќи нема потреба од тоа. Секој кој ќе забележи симптоми, а тоа се пред се висока температура и осип кој не е карактеристичен и кој започнува на лицето, вратот, стапалата, стапалата, може да биде и на други места, нека се обрати до Институтот за јавно здравје и ќе организираме превоз. на инфективното одделение и земање мостри“ – изјави д-р Драгана Радојичиќ, раководителка на Институтот за јавно здравје – Шабац.

Како што вели, се следат контактите на болното лице. Во периодот на инкубација, продолжува таа, лицето не е заразно, па затоа не е неопходно да биде во карантин, се врши само активен епидемиолошки надзор.

Симптомите на мајмунска сипаница, покрај треска и осип, најчесто се интензивна главоболка, болки во мускулите, болки во грбот, слабост, недостаток на енергија, отечени лимфни жлезди, најчесто во вратот, пазувите или препоните, посочуваат од Јавното здравје. Институт Шабац.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Силно невреме во Белград, паѓа град со големина на орев, дождот ги поплави улиците

A1on

Земјотрес на југот на Србија

Белград: Синот кој ја нападна својата мајка е непресметлив, задржан е во затворска болница

Таткото го убил во ходникот, а бабата и дедото додека гледале ТВ

Хорор во Књажевац: Млад човек со ловечка пушка си го уби целото семејството

Предраг Петровиќ

Прелиминарни резултати од изборите во Белград: СНС освои 64 мандати

A1on