Во Србија просечна плата во септември 735 евра, половина од вработените зеле помалку од 560 евра

Од:

Просечната нето плата во септември 2023 година во Србија изнесува 85. 066 динари (735 евра), објави Републичкиот завод за статистика (РЗС).

Половина од вработените во Србија работеле за помалку од 65. 727 динари (560 евра), колку што е просечната плата, јави дописникот на МИА од Белград.

Би можело да ве интересира

40 илјади денари е просечната плата во земјава пресмета Статистика

(ВИДЕО) Двојно убиство во Србија: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Снимки покажуваат детали од грзоморното убиство во Србија

Катерина Ѓуровски

Орбан: Ќе ја загубиме Србија

Грозоморно убиство во Србија: Претепан и фрлен во бунар, најден на имотот на бившиот маж на жена со која контактирал

А1он

Европскиот парламент изгласа резолуција против Србија